Żaden z braci niech nie głosi kazań wbrew praktyce i zarządzeniom świętego Kościoła i bez pozwolenia swego ministra (...). Wszyscy jednak bracia niech głoszą kazania czynami.

23 grudnia 2017, Bimbo, RCA
23 grudnia 2017, Bimbo, RCA
Data: 2017-12-23

…nie wyrabiam. Wybieram między adoracją, przygotowaniem homilii, posprzątaniem pokoju, strzyżeniem brody i głowy, praniem a pisaniem maili…

 

Więc pozwólcie na jedynie krótkie słowo przed Narodzeniem Słowa.

 

Jutro, w czytaniach mszalnych usłyszymy kilka słów, które skoncentrują się wokół „domu”. Pomysł budowy domu wpierw pojawia się w głowie Dawida : „Ja mieszkam w pałacu cedrowym a Arka Boża mieszka w namiocie”. To naturalne, że mężczyzna chce budować dom. To się zasadza w jego „ja”. Bóg jednak nie pozostaje dłużny i sam wychodzi z inicjatywą. Wpierw pokazuje Dawidowy jak to zbudował jego „dziś” : to wszystko co go otacza, co osiągnął, co posiadł. Później zapowiada – „sam Pan dom Ci zbuduje”.  Czym jest ten dom? Zbudować dom, to dowieść opieki, okazać troskę. Budowa domu jest gwarancją wierności – zostanę z Tobą na zawsze. Dom to cel ale zarazem kolebka – to szkoła miłości i odpowiedzialności.

 

W Maryi Bóg buduje nam dom. Maryja też jest „darem - domem” człowieka wobec Boga. Maryja jest domem zbudowanym przez Boga. Maryja jest domem zbudowanym przez człowieka. Maryja jest domem dla Boga i dla Człowieka.

 

Niech Boża Matka, Dziewica, uczyniona Kościołem, wyprasza Ci łaskę przyjmowania Boga, który chce spotkać człowieka, oraz przyjmowania człowieka, który szuka Boga.

 

Błogosławię +