Bracia niech niczego nie nabywają na własność (...) I jako pielgrzymi i obcy na tym świecie, służac Panu w ubóstwie i pokorze, niech ufnie proszą o jałmużnę, i nie powinni wstydzić się tego, bo Pan dla nas stał się ubogim na tym świecie.

Klasztor Franciszkanów / Chorzów - Klimzowiec

ul. Franciszkańska 1
41-506 Chorzów

 

tel.: +48 32 2413337
e-mail: [javascript protected email address]

           [javascript protected email address]

 

www.chorzowfranc.katowice.opoka.org.pl

Klasztor Franciszkanów

W 1934 roku została złożona na ręce ówczesnego prowincjała propozycja osiedlenia się i prowadzenia parafii przez franciszkanów, która została przyjęta i w 1935 roku zakonnicy przybyli do Chorzowa-Klimzowca, adaptując do tego celu tamtejszy budynek i budując tymczasowy kościół (barak).

 

Granice parafii zostały określone w 1942 roku.

 

W czasie II wojny światowej placówka pełniła rolę siedziby wikariusza prowincji – o. Bernardyna Grzyśki, który pełnił jednocześnie urząd tamtejszego proboszcza. W tej placówce w czasie wojny ukrywano dwóch działaczy polskich na Śląsku oraz polskie książki pochodzące z różnych miejsc.

 

Dopiero od 1981 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła i klasztoru. Prace murarskie trwały do 1990 roku. W tym czasie parafia zmniejszyła się  terytorialnie na rzecz nowej parafii na Górnym Osiedlu Tysiąclecia (granice miasta Katowice).

 

Kościół został poświęcony 3.10.1990 roku przez ks. abp. Damiana Zimonia. Placówkę jako pełnoprawny dom zakonny erygowano w 1986 roku.

 

W latach 1991–2003 klasztor był także domem postulatu. Obecnie mieści się w nim Centrum młodzieżowo-powołaniowe Trzej Towarzysze.