Dzień Życia Konsekrowanego
Dzień Życia Konsekrowanego
Data: 2017-02-03

2. lutego 2017 roku w Kościele obchodziliśmy 21. Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony w 1997 roku przez św. Jana Pawła II, papieża. Przeżywanie tego dnia ma być okazją do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. 

 

Nasze wspólnoty braterskie, w zależności od diecezji, na terenie których znajdują się nasze klasztory, przeżywały ten dzień wraz ze swoimi biskupami w katedrach. Tam, bowiem gromadzą się w tym dniu na Eucharystii osoby konsekrowane posługujące w danej diecezji.

 

Poczas wieczornej Mszy św. w Bazylice Watykańskiej papież Franciszek mówiąc do osób konsekrowanych, przbyłych na Eucharystię zaznaczył, że: "trzeba przyjąć marzenia naszych ojców, by dziś móc prorokować i na nowo odkryć to, co kiedyś rozpaliło nasze serca.

Dzięki temu staniemy się płodni, a przede wszystkim uchronimy się od pokusy, która może sprawić, że nasze życie konsekrowane stanie się jałowe. Jest to pokusa przetrwania, zło, które stopniowo zakrada się w nas, w naszych wspólnotach. To nastawienie na przetrwanie sprawia, że stajemy się reakcyjni i lękliwi, zamyka nas powoli i po cichu w naszych domach i w naszych schematach. Zwraca nas ku przeszłości, ku chwalebnym – ale minionym – czynom, które zamiast wzbudzić proroczą kreatywność, zrodzoną z marzeń naszych założycieli, poszukuje drogi na skróty, aby uciec od wyzwań, które dziś pukają do naszych drzwi."

 

Osoby konsekrowane to nie tylko zakonnicy i zakonnice, ale także osoby świeckie, które poprzez złożenie ślubów rad ewangelicznych służą Bogu i ludziom w Kościele jako dziewice, czy wdowy konsekrowane.

 

Zachęcamy do modlitwy za wszystkie osoby poświęcone Bogu.

 

Całość papieskiej homilii