Nie miejmy więc innych tęsknot, innych pragnień, innych przyjemności i radości oprócz Stwórcy i Odkupiciela, i Zbawiciela naszego, jedynego prawdziwego Boga.

o. Gustaw Andrzej Mazur

o. Gustaw Andrzej Mazur
Urodzony:
1952-09-26
Data śmierci:
2016-09-08
Miejsce urodzenia:

Opole
woj. opolskie, diec. opolska

Nowicjat:
1973-09-02
Pierwsza profesja:
1974-09-01
Profesja wieczysta:
1978-02-07
Prezbiterat:
1980-04-02
Funkcje:
   
Zmarł w Santa Cruz, żył 63 lata, w zakonie 43 lata, pochowany w Santa Cruz de la Sierra.

Urodził się 26.09.1952 r.w Opolu z rodziców Michała Mazur i Janiny z domu Horłenko.

Ochrzczony został 26.12.1952 r.w kościele katedralnym Świętego Krzyża w Opolu i tam był bierzmowany przez bpa Wacława Wyciska 10.06.1962 r.– przybrał sobie imię Piotr.

W latach 1959 - 1966 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Opolu, a następnie do liceum ogólnokształcącego. W 1968 roku podjął pracę w Wojewódzkim Zarządzie Aptek w Opolu. W latach 1970 - 1973 uczęszczał w Opolu do liceum dla pracujących, które ukończył egzaminem maturalnym w 1973 roku.

Chcąc poświęcić się Bogu zgłosił się 26.06.1973 r.do naszej prowincji w charakterze aspiranta do kapłaństwa. Został przyjęty i dnia 2 września 1973 r., wikariusz prowincjalny o. Damian Szojda przyjął go w Osiecznej do nowicjatu – otrzymał imię Gustaw. Nowicjat odbył w Osiecznej, natomiast pierwsze przyrzeczenia złożył na ręce ministra prowincjalnego o. Damiana Szojdy w Osiecznej dnia 1 września 1974 roku.

Po nowicjacie podjął sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne we franciszkańskim WSD w Panewnikach, które ukończył w 1980 roku.

Przygotowując się do przyjęcia święceń otrzymał w panewnickiej bazylice z rąk ministra prowincjalnego o. Damiana Szojdy posługę lektora dnia 12.02.1977, a 17.03.1978 r.posługę akolity. W międzyczasie, dnia 07.02.1978 r., w kościele św. Wojciecha w Bytomiu, o. Damian Szojda przyjął od niego profesję uroczystą. Święceń udzielił Mu w bazylice św. Ludwika w Panewnikach ks. bp Herbert Bednorz: diakonatu dnia 11.04.1979, a prezbiteratu 02.04.1980 r.

Po święceniach prezbiteratu został skierowany do klasztoru w Bytomiu i otrzymał dekret ustanawiający Go z dniem 26 lipca 1980 roku wikariuszem przy kościele parafialnym franciszkanów w Bytomiu. Posługiwał w tamtejszej parafii do września 1982 roku. Przez ten czas był także opiekunem tamtejszej Liturgicznej Służby Ołtarza.

Niedługo po przyjeździe do Bytomia napisał prośbę o wysłanie Go na misje do Boliwii. Jego pragnienie urzeczywistniło się w październiku 1982 roku - po pożegnaniu 3 października w panewnickiej bazylice wyjechał do Boliwii.

Pracował najpierw w parafii Caranavi, a następnie od grudnia 1993 roku w Wikariacie Apostolskim Ñuflo Chavez. Był proboszczem w El Fortin (1994-2005) oraz pierwszym proboszczem w Cuatro Canadas (2005-2011), pozostawiając zbudowany nowy kościół parafialny. Od 2012 roku, aż do śmierci był proboszczem Yaguarú, Urubichá i Salvatierra. Przepracował na misjach 34 lata.

Zmarł 8 września 2016 roku, w święto Narodzenia NMP.

O. Gustaw Andrzej Mazur przeżył 63 lata, w zakonie 43, w kapłaństwie 36.

Pogrzeb odbył się 9 września 2016 r.w Santa Cruz de la Sierra.