Bracia niech niczego nie nabywają na własność (...) I jako pielgrzymi i obcy na tym świecie, służac Panu w ubóstwie i pokorze, niech ufnie proszą o jałmużnę, i nie powinni wstydzić się tego, bo Pan dla nas stał się ubogim na tym świecie.

Śmierć z krzyżem w dłoniach
Data: 2015-07-28

Na murze kościoła parafialnego w Zielonej Wsi koło Rawicza znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca o. Fortunata Hupę, franciszkanina. Oto dlaczego zasłużył na pamięć.

Pedagogiczne zacięcie
Data: 2015-07-27

Na wielu fotografiach zachowanych z kobylińskiego niższego seminarium w okresie przedwojennym widnieje postać młodego wychowawcy młodzieży. To ojciec Bronisław Dambek. Co o nim warto pamiętać?

Pamiętny współlokator
Data: 2015-07-26

Na przyklasztornym cmentarzu w Kobylinie napotykamy grób brata Bonawentury Pieprzki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jakie świadectwo w sobie nosił przez całe życie.

Nieznany grób znanego żołnierza
Data: 2015-07-25

W nekrologu prowincji pod datą 1942 r. znajdujemy imię zakonnika, którego grobu nie ma a raczej jest ale nikomu dokładnie nieznany. To o. Cyprian Rosmus, jedna z ofiar II wojny światowej.

Był taki brat
Data: 2015-07-24

Na tak zwanym, nowym cmentarzu katolickim w Jaffie znajduje się prosty grób z metalowym krzyżem oraz napisem: "V.do FRA Giascinto Podlewski O.F.M. Nato Polonia 17.3.1904, morto Giaffa 11.1.1973". Kim był?

Franciszkanin, kapłan i patriota
Data: 2015-07-23

Przeglądając półki archiwum zakonnego w Panewnikach odnajdujemy niewielką teczkę a w niej kilka dokumentw i garść wspomnień, zaledwie kilka linijek, o franciszkaninie, wikarym parafii panewnickiej, kapelanie armii Andersa, ojcu Fabianie Waculiku. Kim był? Dlaczego warto o nim pamiętać?

Ofiara diakona
Data: 2015-07-22

W grupie 15 członków panewnickiej prowincji franciszkanów, ktorzy oddali swoje życie podczas II wojny światowej, figuruje imię jednego diakona: brata Pacyfika Szmuka. Od wczesnej młodości gorąco pragnął dostąpić łaski kapłaństwa. Bogu potrzebny był jednak jako diakon. Przeżył zaledwie 26 lat.