Upominam również i zachęcam tych braci, aby ich "słowa w" kazaniach, jakie głoszą, były"wypróbowane i czyste" (por. Ps 11, 7; 17,31) na pożytek i zbudowanie ludu. Niech mówią mu o wadach i cnotach, o karze i chwale słowami zwięzłymi."

Parafie
Parafie

Biorąc pod uwagę rozsianie współbraci naszej prowincji nie tylko w Polsce, ale i w Europie, nie zapominając o misjonarzach w Afryce i Boliwii, trzeba stwierdzić jednoznacznie, że zdecydowana wiekszość naszej posługi dotyczy duszpasterstwa parafialnego.

 

Posługujemy w ponad 50 parafiach, tych bliskich i tych misyjnych. Nierzadko, szczególnie na zachodzie i wschodzie Europy oraz na misjach, bracia dojeżdzają do kilku parafii powierzonch ich posłudze duszpasterskiej.

 

Nasz zakon, pomimo różnorodności jego członków oraz miejsc posługiwania, zawsze próbował i dalej próbuje odpowiadać na potrzeby ewangelizacyjne i duszpasterskie ludzi, pośród których żyje. Często, jak widać na przykładzie naszej prowincji, jest to posługa parafialna. W tym też kontekście warto przeczytać dokument Zakonu pt.  "Posłani, by ewangelizować jako bracia mniejsi w parafii" (Rzym 2009).

 

Poniżej opisano tylko te parafie, które znalazły się w Katalogu naszej prowincji wydanym w 2015 roku.

Spis parafii