Spotkanie kwinkwenalne
Spotkanie kwinkwenalne
Data: 2018-01-31

Od 28 do 31 stycznia 2018 roku, w klasztorze w Chorzowie odbywały się coroczne spotkania kwinkwenalne dla braci do pięciu lat po profesji wieczystej i do pięciu lat po święceniach kapłańskich.

 

Organizatorem spotkania był moderator formacji ciągłej o. dr Syrach Janicki OFM.

Tematem tegorocznych spotkań kwinkwenalnych były kryzysy w życiu zakonnym i kapłańskim.

 

Każdego dnia spotkania zaczynały się wspólnymi modlitwami brewiarzowymi i Mszą św. Codziennie nie brakowało wykładów i spotkań z zaproszonymi gośćmi, które odbywały się do południa. Wieczorami, po wspólnych modlitwach bracia spotykali się na wspólnej rekreacji.

 

Pierwszego dnia, 29 stycznia swoje prelekcje wygłosili: o. dr Sergiusz Bałdyga OFM i o dr Syrach Janicki OFM.

O Sergiusz poruszył temat kryzysów w Zakonie Braci Mniejszych oraz przedstawił statystyki dotyczące odejść z zakonu i kapłaństwa. Natomiast o. Syrach, przypomniał, jak swoje kryzysy przeżywał św. Franciszek z Asyżu oraz na czym polega rola kryzysów i jaki wpływ mają one na nasze życie.

 

Drugiego dnia odbyło się spotkanie z dr psychologii Magdaleną Kudełką-Lwowską, która zaproponowała intensywne warsztaty na temat przeżywania własnych kryzysów w swojej profesji i we wspólnocie.

 

Kolejnym punktem było popołudniowe spotkanie braci, pełniacych funkcje animatorów duszpasterstwa powołań i asystentów Młodzieży Franciszkańskiej oraz animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej prowincji.

 

W środę 31 stycznia, po porannej Eucharystii i śniadaniu bracia udali się do klasztoru w Katowicach-Panewnikach. Tam odbyło się się spotkanie z dr med. Elżbietą Pietrus-Dunaszewską, pt. "Kryzysy zdrowotne". Pani dr wytłumaczyła, jak można zapobiegać powstawaniu kryzysów oraz jak powinien wyglądać zdrowy tryb życia. Zwróciła również uwagę wykonywanie regularnych badań.

 

Po końcowym błogosławieństwie bracia udali się do swoich domów zakonnych. 

 

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło 22 braci z klasztorów w Polsce, Rosji i Austrii.