Zjazd braci zakonnych
Zjazd braci zakonnych
Data: 2023-07-05

W dniach 27 – 30 czerwca w Olsztynie odbył się zjazd braci nie kapłanów w Olsztynie. W spotkaniu uczestniczyło 10 braci, a towarzyszył nam br. Wit.

 

Rozpoczynając spotkanie zameldowaliśmy się w klasztorze u naszych współbraci z prowincji św. Franciszka. Mszą św. rozpoczęliśmy nasz pobyt, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Na wieczór uczestniczyliśmy we wspólnej rekreacji ze tamtejszym Konwentem (braćmi: Kordianem, Lechem i Patrykiem).

 

Na drugi dzień udaliśmy się do Świętej Lipki, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. Popołudniu udaliśmy się na zwiedzanie Wilczego Szańca, głównej siedziby Hitlera w Polsce, gdzie zostaliśmy wprowadzeni w wszystkie szczegóły przez doskonałego przewodnika, więc mimo nieprzyjaznej pogody można dzień zaliczyć do udanych.

 

Dzień trzeci był najbardziej bogaty w zwiedzanie. Od razu z rana wyruszyliśmy w stronę Gietrzwałdu, miejsca objawień Matki Bożej. Po nawiedzeniu kościoła, udaliśmy się do cudownego źródełka, które miała pobłogosławić sama Matka Boża. Następnie udaliśmy się do Kadyn, gdzie przywitał nas br. Eliot. Tam też odprawiliśmy Msze św. i zwiedziliśmy cały klasztor i obejście. Na koniec udaliśmy się do Fromborka, gdzie zwiedziliśmy tamtejszą katedrę i miejsce pochówku Mikołaja Kopernika oraz także podziwialiśmy przepiękne widoki z wieży Radziejowskiego. 

 

W ostatni dzień spotkania po wspólnych modlitwach i Mszy św. udaliśmy się tam, gdzie „wszystko się zaczęło” czyli do Łąk Bratiańskich. Na miejscu spotkaliśmy firmę konserwatorską która wykonuje prace zabezpieczające resztki ruin, dzięki im uprzejmości zostaliśmy wpuszczeni na teren byłego klasztoru i oprowadzeni przez konserwatora, który przybliżył nam to miejsce, i jego historię. Następnie udaliśmy się do nieopodal położonego Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie w tamtejszym kościele parafialnym znajdują się rzeczy odzyskane ze spalonego byłego naszego kościoła: droga krzyżowa, konfesjonały, a także cudami słynąca figurka Matki Bożej Łąkowskiej. Takim to przepięknym akcentem zakończyliśmy zjazd braci. 

 

br. Jakub Krawczyk OFM